  • LT3008IDC-5#TRPBF
LT3008IDC-5#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3008IDC-5#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT3008IDC-5#TRPBF
Package:
DFN
Datasheet:
Description:
PMIC DFN
Quantity:
In Stock : 5811
Step5Bar-code shipping tag
LT3008IDC-5#TRPBF
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    DFN
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Polarity
    Positive
  • Operating Supply Current
    3μA
  • Current - Output
    20mA
  • Quiescent Current
    6μA
  • Voltage - Output
    5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2V
  • Max Input Voltage
    45V
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    54dB
  • Min Current Limit
    22mA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %