  • LX8213-12ISE
LX8213-12ISE
advertisement
Manufacturer No:
LX8213-12ISE
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-LX8213-12ISE
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LX8213 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 6197
Step5Bar-code shipping tag
LX8213-12ISE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    29.993795mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LX8213
  • Pin Count
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Quiescent Current
    90μA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
  • PSRR
    68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    170mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    68dB
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.75mm