  • LX8383-33IP
LX8383-33IP
advertisement
Manufacturer No:
LX8383-33IP
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-LX8383-33IP
Package:
TO-220-3 Cropped Leads
Datasheet:
LX8383-33IP
Description:
Fixed LX8383 PMIC TO-220-3 Cropped Leads
Quantity:
In Stock : 5192
Step5Bar-code shipping tag
LX8383-33IP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Cropped Leads
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Base Part Number
    LX8383
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    7.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 7.5A
  • PSRR
    83dB (120Hz)