  • LZS-1000-1
LZS-1000-1
advertisement
Manufacturer No:
LZS-1000-1
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-LZS-1000-1
Package:
Datasheet:
LZS-1000-1
Description:
Quantity:
In Stock : 14429
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LZS-1000-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~71°C With Derating
  • Series
    LZS (1000W)
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    10.50Lx4.75W x 5.62 H 266.7mmx120.5mmx142.8mm
  • Feature
    Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Max Operating Temperature
    71°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1000W
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Depth
    142.8mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    75%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    200mA
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Current - Output (Max)
    200mA
  • Voltage - Input
    85V~132VAC 170V~265VAC
  • Output Current
    200A
  • Output Power
    1kW
  • Current - Output 1
    200A
  • Height
    142.748mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    12.7mm