  • M22L10-000-102
M22L10-000-102
advertisement
Manufacturer No:
M22L10-000-102
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-M22L10-000-102
Package:
Datasheet:
M22L10-000-102
Description:
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M22L10-000-102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    M22L10
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Power (Watts)
    2W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    3600°
  • Size - Body
    Round - 0.874Dia x 0.728 H 22.20mmx18.50mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.906 23.00mm