  • M48T129Y-70PM1
M48T129Y-70PM1
advertisement
Manufacturer No:
M48T129Y-70PM1
HK JDW NO:
761-M48T129Y-70PM1
Package:
32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
M48T129Y-70PM1
Description:
32 Terminations5V 32 Pin M48T129 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, Leap Year, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
M48T129Y-70PM1 Overview
There is a version of real time clocks in the package 32-DIP Module (0.600, 15.24mm).Packaged as Tube.There is a voltage of 4.5V~5.5V when powering this electrical RTC.An electrical real time clock of this type is called a Clock/Calendar.This part is mounted on the systemboard in Through Hole mode.As far as the operating temperature are concerned, electronic time clocks should be 0°C~70°C.When operating as part of a process, electronic time clocks are possible to ensure that Alarm, Leap Year, Watchdog Timer are maintained at all times.32 terminations are available for transmission lines, implying that the RTC module terminating the line matches its characteristic impedance.This RTC real time clock's supply voltage is 5V.The board is equipped with a total of 32 pins.There are a family named M48T129 that consarets of the RTCs .Under the Timer or RTC subcategory, the RTCs belongs.A memory of 976.6kB can be used to store data and programs.In this case, the RTC module has a mounting type of Through Hole.A power supply of 5V is used to power it.There are 32 pins on it.Optimal efficiency requires a supply voltage of 5V.Real-time clocks belonging to the Timekeeper? series are this type.Frequency 70GHz can be achieved.
M48T129Y-70PM1 Features
32-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
32 terminations
32 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
Timekeeper? series
M48T129Y-70PM1 Applications
There are a lot of STMicroelectronics M48T129Y-70PM1 Real Time Clocks applications.
  • Digital still camera
  • Mobile equipment
  • Data loggers
  • Utility Meters
  • Set-Top Box
  • Medical Equipment
  • Glucometer
  • High duration timers
  • Utility Meter
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
M48T129Y-70PM1
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    70GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    M48T129
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    976.6kB
    Clock
  • External Data Bus Width
    8
  • RAM (words)
    128000
  • Time Format
    HH:MM:SS (24 hr)
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Current - Timekeeping (Max)
    4mA @ 4.5V~5.5V
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Height Seated (Max)
    9.52mm
  • Length
    42.8mm
  • Width
    15.24mm