  • M49470Q01475KEJ
M49470Q01475KEJ
advertisement
Manufacturer No:
M49470Q01475KEJ
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M49470Q01475KEJ
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
4.7μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
M49470Q01475KEJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Ceramic
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49470/1
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    BQ
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height
    13.972mm
  • Length
    25.715mm
  • Width
    12.7mm