  • M55342H02B150ERWS
M55342H02B150ERWS
advertisement
Manufacturer No:
M55342H02B150ERWS
HK JDW NO:
873-M55342H02B150ERWS
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
M55342H02B150ERWS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0505 Series, Thin Film, 150kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
M55342H02B150ERWS
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Military, MIL-PRF-55342, RM0505
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    150kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1313
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    40V
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm