  • M64W102KB40
M64W102KB40
advertisement
Manufacturer No:
M64W102KB40
HK JDW NO:
876-M64W102KB40
Package:
Datasheet:
M64W102KB40
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
M64W102KB40
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    1.2g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    64
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.382 x 0.197 Face x 0.386 H 9.70mmx5.00mmx9.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    5mm
  • Construction
    Trimmer
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Working Voltage
    22.4V
  • Size Code
    3820
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    7560 deg
  • Height
    5.207mm