  • MA15KP36CA
MA15KP36CA
advertisement
Manufacturer No:
MA15KP36CA
HK JDW NO:
523-MA15KP36CA
Step5Bar-code shipping tag
MA15KP36CA
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    59.7V
  • Peak Pulse Current
    251A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    5mA