  • MA2YD2600L
MA2YD2600L
advertisement
Manufacturer No:
MA2YD2600L
HK JDW NO:
590-MA2YD2600L
Package:
SOD-123F
Datasheet:
MA2YD2600L
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 580mV @ 800mA 125°C Max 100μA @ 45V Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
Quantity:
In Stock : 13251
Step5Bar-code shipping tag
MA2YD2600L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Supplier Device Package
    Mini2-F1
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    125pF
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating
    800mA
  • Base Part Number
    MA2YD26
  • Polarity
    Standard
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 45V
  • Output Current
    800mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    580mV @ 800mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    800mA
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    800mA
  • Reverse Recovery Time
    8 ns
  • Capacitance @ Vr, F
    125pF @ 0V 1MHz