  • MAL202127681E3
MAL202127681E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL202127681E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL202127681E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
MAL202127681E3
Description:
021 ASM 680μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 800mA 0.492Diax1.181L 12.50mmx30.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL202127681E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Leakage Current
    0.058mA
  • Ripple Current
    800mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    110mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    800mA @ 100Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Length
    30mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    021 ASM
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Diax1.181L 12.50mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    680μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    297mOhm @ 100Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    40V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 85°C