  • MAL213816222E3
MAL213816222E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL213816222E3
HK JDW NO:
886-MAL213816222E3
Datasheet:
MAL213816222E3
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAL213816222E3
  • Published
    2008
  • Series
    138 AML
  • Size / Dimension
    0.709Diax1.181L 18.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm @ 100Hz
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.11mA
  • Ripple Current
    1.32A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.17
  • Impedance
    100mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.32A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.716A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    30mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    12.899997g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C