  • MAL250056152E3
MAL250056152E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL250056152E3
HK JDW NO:
886-MAL250056152E3
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
MAL250056152E3
Description:
500 PGP-ST 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 14.1A 1.969Dia 50.00mm -40°C~85°C Polar 22.1996mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL250056152E3
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    500 PGP-ST
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    1500μF
  • Lead Pitch
    22.1996mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    86mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.874 22.20mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    14.1A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    68mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    14.1A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    4.362 110.80mm