  • MAX15008ATJ+
MAX15008ATJ+
advertisement
Manufacturer No:
MAX15008ATJ+
HK JDW NO:
699-MAX15008ATJ+
Package:
32-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX15008ATJ+
Description:
Enable, Hold, Reset Adjustable (Fixed) 0.5mm PMIC 32 32-WFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11963
Step5Bar-code shipping tag
MAX15008ATJ+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    32
  • Current - Supply (Max)
    280μA
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA 50mA
  • Control Features
    Enable, Hold, Reset
  • Output Voltage 1
    5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V 5V Tracking
  • Number of Regulators
    2
  • Protection Features
    Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    85μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 300mA 0.5V @ 50mA
  • PSRR
    60dB (100Hz)
  • Output Voltage1-Min
    4.8V
  • Voltage - Output (Max)
    11V
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    5mm