  • MAX6456UT29S
MAX6456UT29S
advertisement
Manufacturer No:
MAX6456UT29S
HK JDW NO:
503-MAX6456UT29S
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
3.3V 6 Terminals 6-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 1343
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAX6456UT29S
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    6
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.93V; MANUAL RESET INPUT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Power Dissipation-Max
    696mW
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.02mA
  • Threshold Voltage
    +2.93V
  • Height Seated (Max)
    1.45mm
  • Length
    2.9mm