  • MAX8510EXK25+TG05
MAX8510EXK25+TG05
advertisement
Manufacturer No:
MAX8510EXK25+TG05
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX8510EXK25+TG05
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
MAX8510EXK25+TG05
Description:
Shutdown Fixed PMIC 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 3845
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAX8510EXK25+TG05
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Supplier Device Package
    SC-70-5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    120mA
  • Control Features
    Shutdown
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.135V @ 120mA Typ
  • PSRR
    78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)