  • MAX8891EXK15+T
MAX8891EXK15+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX8891EXK15+T
HK JDW NO:
503-MAX8891EXK15+T
Package:
SC
Datasheet:
MAX8891EXK15+T
Description:
Fixed PMIC 5 SC
Quantity:
In Stock : 2417
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAX8891EXK15+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    247mW
  • Current - Output
    150mA
  • Accuracy
    3 %
  • Voltage - Output
    1.5V
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Min Input Voltage
    2V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Length
    2mm