MAX9390EHJ+T
MAX9390EHJ+T
503-MAX9390EHJ+T
32-TQFP
32 Terminations3V~3.6V MAX9390 Signal switch2 Functions
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
MAX9390EHJ+T Overview
Due to the lack of space on the board, digital switch is provided in the 32-TQFP.Tape & Reel (TR) is the method used for packaging.Digital switch ic adheres to a mounting method of Surface Mount.the multiplexers uses an analog IC Crosspoint Switch.By keeping the operating temperature at -40°C~85°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When digital controlled switch operates at 3V~3.6V, designers have superior flexibility.There are 32 terminations included in its basic configuration.You can also find related parts by using its logic switch base part number of MAX9390.For multiplexer's system, a voltage of 3.3V is supplied.A component pin count of 32 can be found on this turn signal switch.It employs GULL WING as the point at which conductors come to an end.Keeping the minimum supply voltage (Vsup) at 3V prevents some unnecessary failures.Vsup (maximum supply voltage) should be kept as 3.6V to prevent unnecessary failures.In order to maintain mux switch's normal operation, power is provided to 3.3V.The digital switch ic is a part of an electronic system classified as Multiplexer or Switches.A total of 2 channels are used for transmission in the turn signal switch's circuit.
MAX9390EHJ+T Features
Supplied in the 32-TQFP package
Power supplies of 3.3V
MAX9390EHJ+T Applications
- A robotic vehicle with the metal detector
- Image transmission
- Automation system
- Used to connect a single source to multiple destinations
- Computer memory
- Code converters
- Make full adder
- Data transfer
- Memory system of computers
- Encrypted communications system
Package
MAX9390EHJ+T
Texas Instruments815-SN74HC139N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS139AN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HC138M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74CBT3253D16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX9390EHJ+T32-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX9386EUP+20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74CBTLV3253DBQR16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN65LVDS122PW16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NC7SZ66P5X5-TSSOP, SC-70-5, SOT-3532-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NC7SZ66M5XSC-74A, SOT-7532-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HCT138M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX9152ESE+16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HC138MX16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX9152EUE+16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX384EWN18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX9389EHJ+32-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX9388EUP+20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare