  • MB2065SS1W30
MB2065SS1W30
advertisement
Manufacturer No:
MB2065SS1W30
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-MB2065SS1W30
Quantity:
In Stock : 100
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MB2065SS1W30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Right Angle, Rear
  • Housing Material
    Resin
  • Actuator Material
    Brass
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MB2000
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 3A DC
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Breadth
    7.8994 mm
  • Actuator Type
    Plunger for Cap
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.50mm Dia
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Contact Timing
    SLOW-MAKE/-BREAK
  • PCB Hole Count
    5
  • Actuator Color
    BLACK
  • Solderability
    WAVE
  • Length
    13mm
  • Body Height
    39.2938mm