  • MBA02040C7503FC100
MBA02040C7503FC100
advertisement
Manufacturer No:
MBA02040C7503FC100
HK JDW NO:
886-MBA02040C7503FC100
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 750kOhm, 0.4W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 1335
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MBA02040C7503FC100
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    750kOhm
  • Power (Watts)
    0.4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    400mW
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Diameter
    1.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±1%