  • MBB0207CC5113FC100
MBB0207CC5113FC100
advertisement
Manufacturer No:
MBB0207CC5113FC100
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MBB0207CC5113FC100
Package:
Axial
Description:
FIXED RESISTOR, 511kOhm, 0.6W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
MBB0207CC5113FC100
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Axial
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MBB/SMA 0207 - VG06
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    511kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.6W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    BULK
  • Max Power Dissipation
    600mW
  • Technology
    THIN FILM
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.6 mm