  • MBB0207VD1001CCT00
MBB0207VD1001CCT00
advertisement
Manufacturer No:
MBB0207VD1001CCT00
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MBB0207VD1001CCT00
Package:
Axial
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 1kOhm, 0.4W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
MBB0207VD1001CCT00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MBB/SMA 0207 - Precision
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±0.25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.4W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE(V): 350
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    400mW