  • MBKK1608T4R7M
MBKK1608T4R7M
advertisement
Manufacturer No:
MBKK1608T4R7M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-MBKK1608T4R7M
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MBKK1608T4R7M
Description:
Quantity:
In Stock : 2243
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBKK1608T4R7M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    800μm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    500mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    730mOhm Max
  • Max DC Current
    370mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    370mA
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    3.997283mg
  • Material - Core
    Metal
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCOIL™, MB
  • Published
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%