  • MBR20080CTR
MBR20080CTR
advertisement
Manufacturer No:
MBR20080CTR
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBR20080CTR
Package:
Twin Tower
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 200A 80V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBR20080CTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Twin Tower
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    840mV @ 100A
  • Forward Current
    200A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Max Surge Current
    1.5kA
  • Output Current-Max
    100A
  • Application
    POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    200A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    80V
  • Average Rectified Current
    200A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    80V