  • MBR20200CTE3/TU
MBR20200CTE3/TU
advertisement
Manufacturer No:
MBR20200CTE3/TU
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MBR20200CTE3/TU
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 10A 200V-DC TO-220-3 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MBR20200CTE3/TU
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Supplier Device Package
    TO-220AB
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
    1 (Unlimited)
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    10A