  • MBR2X080A180
MBR2X080A180
advertisement
Manufacturer No:
MBR2X080A180
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBR2X080A180
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 80A 180V-DC SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBR2X080A180
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 5 months ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3mA @ 180V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 80A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    180V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    180V
  • Average Rectified Current
    80A