  • MBRB41H100CT-1H
MBRB41H100CT-1H
advertisement
Manufacturer No:
MBRB41H100CT-1H
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBRB41H100CT-1H
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
MBRB41H100CT-1H
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 2-Element TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MBRB41H100CT-1H
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Series
    SWITCHMODE™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Output Current-Max
    20A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    100V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    350A