  • MBRF40040
MBRF40040
advertisement
Manufacturer No:
MBRF40040
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBRF40040
Package:
TO-244AB
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 200A 40V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBRF40040
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-244AB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    700mV @ 200A
  • Forward Current
    400A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V