  • MBRH20060R
MBRH20060R
advertisement
Manufacturer No:
MBRH20060R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBRH20060R
Package:
D-67
Datasheet:
Description:
Schottky, Reverse Polarity Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 750mV @ 200A 5mA @ 20V 1-Termination Bulk D-67 Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBRH20060R
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-67
  • Number of Pins
    67
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X1
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky, Reverse Polarity
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    750mV @ 200A
  • Case Connection
    ANODE
  • Forward Current
    200A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Max Surge Current
    3kA
  • Application
    POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    200A
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V