  • MBRT400200R
MBRT400200R
advertisement
Manufacturer No:
MBRT400200R
HK JDW NO:
347-MBRT400200R
Datasheet:
MBRT400200R
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 200A 200V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBRT400200R
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 5 months ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
    Bulk
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 200A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    200A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    3000A