  • MC100EP33DR2G
MC100EP33DR2G
advertisement
Manufacturer No:
MC100EP33DR2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC100EP33DR2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MC100EP33DR2G
Description:
1 Element 3.3V ECL DUAL Counters & Dividers 100EP Series 100EP33 8 Pins Positive, Negative 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC100EP33DR2G Overview
This is a device supplied in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. There are 8terminations used for configuring it. With a supply voltage of 3.3V volts, it is possible to run it in a fully flexible manner. 1 elements are interconnected in wires. There are a total of 8 pins in all components. Tape & Reel (TR)is the packaging method used for this package. To connect the circuit's other components, there are 8pins. It is mounted using the way of [0]. As a member of the 100EPseries, it is ideal for a wide range of applications. The logic type of Divide-by-4 is adopted. Ideally, the operating temperature should be set to -40°C~85°C. A mounting type of Surface Mountis adopted. In the presence of the supply voltage of [0], it can operate more reliably. Based on the Pbfree code, the result may be yes. When it comes to this electronic device, NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3V TO -5.5V are much important features. Its base part number, [0], contains more related parts. As a result of the voltage source, there is -4.5V voltage. The device operates on a supply voltage of [0]. The minimum supply voltage (Vsup) is 3V. It is part of the Prescaler/Multivibratorsfamily of electronic components. Currently, it is configured with 1clock/data inputs.
MC100EP33DR2G Features
Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3V TO -5.5V
Operating supply voltage of 5.5V
MC100EP33DR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC100EP33DR2G Counters & Dividers applications.
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • LINEARIZATION
  • Frequency division
  • SQUARE ROOT
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • Programmable decade counters
  • Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
  • Control counters
  • Timers
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
Step5Bar-code shipping tag
MC100EP33DR2G
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    100EP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Prescaler/Multivibrators
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    100EP33
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    -4.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Reset
    Asynchronous
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Propagation Delay (tpd)
    0.44 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    37mA
  • Max Frequency@Nom-Sup
    4000000000Hz
  • Count Rate
    4GHz
  • Number of Data/Clock Inputs
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm