  • MC100LVEL33MNR4G
MC100LVEL33MNR4G
advertisement
Manufacturer No:
MC100LVEL33MNR4G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC100LVEL33MNR4G
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MC100LVEL33MNR4G
Description:
1 Element 3.3V ECL DUAL Counters & Dividers 100LVEL Series 8 Pins Positive, Negative 8-VFDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MC100LVEL33MNR4G Overview
It is a device supplied in the 8-VFDFN Exposed Pad package. For its configuration, 8terminations are used. This device is fully flexible due to the supply voltage of [0]. The device contains 1terminations. There are a total of 8 pins in all components. There is a package in the form of Tape & Reel (TR). Circuit components are connected with 8pins. Using [0], it can be mounted. As a member of the 100LVELseries, it is ideal for a wide range of applications. Logic type Divide-by-4 is adopted. A temperature of -40°C~85°Cshould be set for the operating environment. It adopts a mounting type of Surface Mount. Providing a voltage of 3V~3.8Vensures higher reliability of operation. Based on the Pbfree code, the result may be yes. The device operates on a supply voltage of [0]. The minimum supply voltage (Vsup) is 3V. It is part of the Prescaler/Multivibratorsfamily of electronic components. The device has a configuration of 1 data/clock inputs. It is reported that the system has produced 2outputs.
MC100LVEL33MNR4G Features
Embedded in the 8-VFDFN Exposed Pad package
Operating supply voltage of 3.3V
MC100LVEL33MNR4G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC100LVEL33MNR4G Counters & Dividers applications.
  • Frequency dividers
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
  • Frequency dividing circuits
  • Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • POWER COMPUTATION
  • Time-delay circuits
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • Frequency division
Step5Bar-code shipping tag
MC100LVEL33MNR4G
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    100LVEL
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Prescaler/Multivibrators
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    3V~3.8V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Propagation Delay
    900 ps
  • Turn On Delay Time
    630 ps
  • Reset
    Asynchronous
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    39mA
  • Count Rate
    4GHz