  • MC102827501J
MC102827501J
advertisement
Manufacturer No:
MC102827501J
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-MC102827501J
Package:
Nonstandard
Datasheet:
MC102827501J
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Macrochip Series, Thick Film, 7.5kOhm, ±5%, -55°C~180°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MC102827501J
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~180°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Macrochip
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.250W 12.70mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    High Voltage, Non-Inductive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    7.5kOhm
  • Terminal Finish
    SILVER PALLADIUM
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    5kV
  • Additional Feature
    NON-INDUCTIVE, PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1.5W
  • Voltage - Rated DC
    5kV
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
    5025
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.142 3.60mm