  • MC12FA560J-TF
MC12FA560J-TF
advertisement
Manufacturer No:
MC12FA560J-TF
HK JDW NO:
192-MC12FA560J-TF
Datasheet:
MC12FA560J-TF
Purchasing and Inquiry
MC12FA560J-TF Overview
The size/dimension of this module is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in order to provide high reliability.Providing a DC voltage - Rated DC of 100V is required to fully operate the device.With the part, the temperature coefficient is set to 25 ppm/°C.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
MC12FA560J-TF Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 100V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC12FA560J-TF Applications
  • RF Instruments
  • MRI Coils
  • Lasers
  • Tuned LCR Circuits
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
MC12FA560J-TF
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Width
    2.5mm