  • MC18FD121J-F
MC18FD121J-F
advertisement
Manufacturer No:
MC18FD121J-F
HK JDW NO:
192-MC18FD121J-F
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
MC18FD121J-F
Purchasing and Inquiry
MC18FD121J-F Overview
The size/dimension of this device is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in order to ensure a high level of reliability.For this device to function properly, a voltage rating of 500V is needed.This part is set with a 25 ppm/°C temperature coefficient.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
MC18FD121J-F Features
its size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC18FD121J-F Applications
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
MC18FD121J-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Mica
  • Weight
    26.988746mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MC
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    3.2mm
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    500V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    4.5mm