  • MC22FF821J-F
MC22FF821J-F
advertisement
Manufacturer No:
MC22FF821J-F
HK JDW NO:
192-MC22FF821J-F
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
MC22FF821J-F
Purchasing and Inquiry
MC22FF821J-F Overview
The size/dimension of this device is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in order to ensure a high level of reliability.The voltage - Rated DC of 1kV must be provided for the device to function properly.A high efficiency requires that the rated (DC) voltage (URdc) be maintained at 1000V.Parts have a 25 ppm/°C temperature coefficient.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
MC22FF821J-F Features
its size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC22FF821J-F Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Power Amplifiers
  • Lasers
  • Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
MC22FF821J-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Mica
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    MC
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Terminal Finish
    TIN
  • Capacitance
    820pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm