  • MC68040FE33
MC68040FE33
advertisement
Manufacturer No:
MC68040FE33
HK JDW NO:
318-MC68040FE33
Package:
Datasheet:
Description:
0.635mm 5V 32-bit Microprocessor 184-Pin 5V
Purchasing and Inquiry
MC68040FE33 Overview
uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR. Overall, there are 184 terminations. Turning on and running the embedded microprocessor with a 5V voltage supply should be possible. There are 32 bits in its architecture. 184 pin functions are described in the datasheets. Supply current is maximum at 5.25V. An example of a Microprocessors microprocessor can be found here. In order to transfer data, there is a bandwidth of 32b. It is recommended that the CPU microprocessor is not operated in an environment with a temperature of more than 70°C. An injection of 184 pins is performed inside the body of the micro processor. In this case, the CPU should reach 33MHz as its top frequency. In the datasheet, 5V power supplies are required for this embedded microprocessor.
MC68040FE33 Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
MC68040FE33 Applications
  • Entertainment products
  • ECG machine
  • Measuring revolving objects
  • Ipad
  • Mice
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Leakage current tester
  • Smartphone
  • Aerospace navigation systems
  • Wastewater treatment
Step5Bar-code shipping tag
MC68040FE33
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    184
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    184
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    33MHz