  • MC68360CEM25L
MC68360CEM25L
advertisement
Manufacturer No:
MC68360CEM25L
HK JDW NO:
318-MC68360CEM25L
Package:
PQFP
Datasheet:
MC68360CEM25L
Description:
0.5mm Microprocessor 240-Pin 25MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
MC68360CEM25L Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in PQFP. Advanced packaging method Bulk is used to provide high reliability. This is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. The total number of terminations is 240. A 5V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. A 25MHz frequency is used by the CPU. For information about 240 pins, please refer to the datasheet. The supply voltage should not exceed 5.25V. 32 is the width of the external data bus on this CPU. Temperatures above 85°C should not allow the embedded microprocessor to operate. A total of 240 pins are injected into the CPU microprocessor's body. There are 1 cores in this CPU. 4 serial I/Os are configured to communicate between peripherals.
MC68360CEM25L Features
1-Core CPU
MC68360CEM25L Applications
  • Heater/Fan
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Binding machines
  • Xbox
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Instrumentation and process control field
  • Auto-breaking system
  • Instrument control
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Fire alarms
Step5Bar-code shipping tag
MC68360CEM25L
  • Package / Case
    PQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    240
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    240
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V