  • MC68360EM33L
MC68360EM33L
advertisement
Manufacturer No:
MC68360EM33L
HK JDW NO:
318-MC68360EM33L
Package:
PQFP
Datasheet:
MC68360EM33L
Description:
0.5mm Microprocessor 240-Pin 33MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
MC68360EM33L Overview
Due to its PQFP packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Bulk. The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. The total number of terminations is 240. In the case of a 5V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. There is 33MHz frequency set for the CPU. 240 pin functions are described in the datasheets. 5.25V is its maximum supply current. There is a wide width of 32 on the external data bus of this CPU. Temperatures above 70°C should not be used with the microprocessor. Embedded microprocessor bodies are injected with 240 pins. There are 1 cores in this CPU. Serial I/Os have been set to communicate data between peripherals through 4.
MC68360EM33L Features
1-Core CPU
MC68360EM33L Applications
  • DDC control
  • Hard drives
  • Christmas lights
  • Oscilloscopes
  • Digital TVs
  • Smart instruments
  • Blenders
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Heater/Fan
  • Air fryers
Step5Bar-code shipping tag
MC68360EM33L
  • Package / Case
    PQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    240
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    240
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    33MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V