  • MC68EN360ZQ33L
MC68EN360ZQ33L
advertisement
Manufacturer No:
MC68EN360ZQ33L
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC68EN360ZQ33L
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MC68EN360ZQ33L
Description:
1.27mm CPU32+ 32-bit Microprocessor M683xx Series MC68EN360 5V 357-BBGA
Purchasing and Inquiry
MC68EN360ZQ33L Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 357-BBGA. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Understand how the operating temperature around 0°C~70°C TA is determined. From the M683xx series. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. It has DRAM RAM controllers. This microprocessor has SCC, SMC, SPI interfaces to serve you better. I/O is run at 5.0V on this CPU. A MICROCONTROLLER, RISC represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Use MC68EN360 when searching for variants of the embedded microprocessor. Total terminations are 357. In the case of a 5V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. An architecture based on 32 bits is used. The maximum supply current is 5.25V. An external data bus width of 32 is available on this CPU. In this CPU microprocessor, the clock frequency is 0 Hz. 46 I/Os are used by CPU programs to transfer data.
MC68EN360ZQ33L Features
CPU32+ Core
32-Bit Structure
46 I/Os
MC68EN360ZQ33L Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC68EN360ZQ33L Microprocessor applications.
  • Kindle
  • Switches
  • Traditional industrial transformation
  • Accu-check
  • Volt meter
  • Instrumentation and process control field
  • Ipad
  • Industrial robot
  • Routers
Step5Bar-code shipping tag
MC68EN360ZQ33L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    357-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1995
  • Series
    M683xx
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC68EN360
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B357
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Number of I/O
    46
  • Speed
    33MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    CPU32+
  • Clock Frequency
    6MHz
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
    NO
  • Address Bus Width
    32
  • External Data Bus Width
  • Voltage - I/O
    5.0V
  • Ethernet
    10Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
  • RAM Controllers
    DRAM
  • Additional Interfaces
    SCC, SMC, SPI
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM
  • Height Seated (Max)
    1.86mm
  • Length
    25mm