  • MC68HC000FN16R2
MC68HC000FN16R2
advertisement
Manufacturer No:
MC68HC000FN16R2
HK JDW NO:
318-MC68HC000FN16R2
Package:
LCC
Datasheet:
Description:
5V 32-bit Microprocessor 16MHz 5V LCC
Quantity:
In Stock : 8031
Step5Bar-code shipping tag
MC68HC000FN16R2
  • Package / Case
    LCC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    68
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    68
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J68
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Bit Size
    32
  • Access Time
    16 μs
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Address Bus Width
    23
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    24.2062mm
  • Width
    24.2062mm