  • MC7448VU1250NC
MC7448VU1250NC
advertisement
Manufacturer No:
MC7448VU1250NC
HK JDW NO:
318-MC7448VU1250NC
Description:
32-bit Microprocessor 360-Pin 1.25GHz 1.1V
Quantity:
In Stock : 2821
Step5Bar-code shipping tag
MC7448VU1250NC
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    360
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    360
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    LOW POWER TAKEN FROM SLEEP MODE
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Frequency
    1.25GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    OTHER
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Length
    25mm
  • Width
    25mm