  • MC78M12CDTRKG
MC78M12CDTRKG
advertisement
Manufacturer No:
MC78M12CDTRKG
Manufacturer:
onsemi
HK JDW NO:
FEILIDI-MC78M12CDTRKG
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
MC78M12CDTRKG
Description:
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
Quantity:
In Stock : 1999
Description
The MC78M00/MC78M00A Series positive voltage regulators are
identical to the popular MC7800 Series devices, except that they are
specified for only half the output current. Like the MC7800 devices,
the MC78M00 three−terminal regulators are intended for local,
on−card voltage regulation.
Internal current limiting, thermal shutdown circuitry and safe−area
compensation for the internal pass transistor combine to make these
devices remarkably rugged under most operating conditions.
Maximum output current, with adequate heatsinking is 500 mA.
Features
• No External Components Required
• Internal Thermal Overload Protection
• Internal Short Circuit Current Limiting
• Output Transistor Safe−Area Compensation
• MC78M00A High Accuracy (±2%)
Available for 5.0 V, 8.0 V, 12 V and 15 V