  • MC8610TPX1066JB
MC8610TPX1066JB
advertisement
Manufacturer No:
MC8610TPX1066JB
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC8610TPX1066JB
Package:
783-BBGA, FCBGA
Datasheet:
MC8610TPX1066JB
Description:
1mm PowerPC e600 32-bit Microprocessor MPC86xx Series MC8610 1V 783-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
MC8610TPX1066JB Overview
With a packing size of 783-BBGA, FCBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Understand the operating temperature around -40°C~105°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC86xx series. The CPU is powered by a PowerPC e600 core. A CPU with this architecture uses DDR, DDR2 RAM controllers. The microprocessor features interfaces AC97, DUART, HSSI, I2C, I2S, IrDA, PCI, SPI for better service. There is 1.8V 2.5V 3.3V I/O running on this CPU. The microprocessor can be searched for with MC8610 if you are looking for variants. There are 783 terminations totally. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 1V. The architecture of the microprocessor is 32-bit. Supply current is maximum at 1.05V. Its external data bus width is 64.
MC8610TPX1066JB Features
PowerPC e600 Core
32-Bit Structure
MC8610TPX1066JB Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC8610TPX1066JB Microprocessor applications.
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Projectors
  • Instrument control
  • Ipad
  • Industrial control field
  • Process control devices
  • Industrial instrumentation devices
  • Hard drives
Step5Bar-code shipping tag
MC8610TPX1066JB
  • Package / Case
    783-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2001
  • Series
    MPC86xx
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    783
  • ECCN Code
    3A991.A.1
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MC8610
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B783
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Speed
    1.066GHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    16
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    64
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • RAM Controllers
    DDR, DDR2
  • Additional Interfaces
    AC97, DUART, HSSI, I2C, I2S, IrDA, PCI, SPI
  • Display & Interface Controllers
    DIU, LCD
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    29mm