  • MC8640DHJ1250HE
MC8640DHJ1250HE
advertisement
Manufacturer No:
MC8640DHJ1250HE
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC8640DHJ1250HE
Package:
1023-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
Description:
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series 1023-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC8640DHJ1250HE Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 1023-BCBGA, FCCBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. The CPU has 2 Core 32-Bit cores/Bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~105°C TA. MPC86xx is its series number. PowerPC e600 is the processor core of this CPU. There are DDR, DDR2 RAM controllers on this CPU. This microprocessor is equipped with an interface of DUART, HSSI, I2C, RapidIO. In this CPU, I/O is set to 1.8V 2.5V 3.3V.
MC8640DHJ1250HE Features
PowerPC e600 Core
MC8640DHJ1250HE Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC8640DHJ1250HE Microprocessor applications.
  • Answering machines
  • Paper shredders
  • Ipod
  • Removable disks
  • Copiers
  • Metering & measurement field
  • Firewalls
  • PDAs, game consoles
  • Kindle
  • Washing machines
Step5Bar-code shipping tag
MC8640DHJ1250HE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1023-BCBGA, FCCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MPC86xx
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Speed
    1.25GHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V