  • MC8640DHX1067NC
MC8640DHX1067NC
advertisement
Manufacturer No:
MC8640DHX1067NC
HK JDW NO:
318-MC8640DHX1067NC
Package:
Datasheet:
Description:
1mm 32-bit Microprocessor 1.067GHz 0.95V
Purchasing and Inquiry
MC8640DHX1067NC Overview
High reliability is achieved with advanced packaging method Bulk. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR. Turn on the cpu microprocessor and let it run with a 0.95V voltage supply. 32-Bit is its architecture. 1.067GHz is the CPU's frequency. The supply voltage should not exceed 1V. Generally, data transfer takes place at a rate of 32b bandwidth. Temperatures above 105°C should not be used with the microprocessor. 2 cores are present in this processor. It is expected that the CPU will reach a top frequency of 1.067GHz. It is possible to use the micro processor from 1.05V.
MC8640DHX1067NC Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
2-Core CPU
MC8640DHX1067NC Applications
  • Xbox
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Equipment control
  • Light sensing & controlling devices
  • Hand-held metering systems
  • Missile control
  • Graphic terminals
  • Food and beverage
  • Ipod
  • Metering & measurement field
Step5Bar-code shipping tag
MC8640DHX1067NC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Weight
    5.854205g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    0.95V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    1.067GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.05V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Speed
    1067 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    1.067GHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    2
  • Length
    33mm