  • MC8640DVU1067NC
MC8640DVU1067NC
advertisement
Manufacturer No:
MC8640DVU1067NC
HK JDW NO:
318-MC8640DVU1067NC
Description:
1mm 32-bit Microprocessor 1.067GHz 0.95V
Purchasing and Inquiry
MC8640DVU1067NC Overview
A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Bulk. There is MICROPROCESSOR MICROPROCESSOR in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories. Turning on and running the embedded microprocessor with a 0.95V voltage supply should be possible. There are 32 bits in its architecture. 1.067GHz is the CPU's frequency. It can supply a maximum current of 1V. Data can be transferred over 32b bandwidths. Temperatures above 105°C are not suitable for operating the microprocessor. A 2-core CPU is used here. In this case, the CPU should reach 1.067GHz as its top frequency. From 1.05V onwards, the CPU microprocessor can operate.
MC8640DVU1067NC Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
2-Core CPU
MC8640DVU1067NC Applications
  • 3D printers
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Consumer electronics products
  • Switches
  • Telephone sets
  • Paper shredders
  • Security systems
  • Electromechanical control
  • Leakage current tester
  • Vacuum cleaners
Step5Bar-code shipping tag
MC8640DVU1067NC
  • Weight
    5.177388g
  • JESD-609 Code
    e2
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.95V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    1.067GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.05V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Speed
    1067 MHz
  • Frequency (Max)
    1.067GHz
  • Number of Cores
    2
  • Length
    33mm