  • MC8641THX1333JC
MC8641THX1333JC
advertisement
Manufacturer No:
MC8641THX1333JC
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC8641THX1333JC
Package:
994-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC8641THX1333JC
Description:
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8641 994-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC8641THX1333JC Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 994-BCBGA, FCCBGA, making it easy to ship internationally. Advanced packaging method Bulk is used to provide high reliability. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Recognize operating temperatures around -40°C~105°C TA. It comes from the MPC86xx series. The CPU is powered by a PowerPC e600 core. It has DDR, DDR2 RAM controllers. This microprocessor features DUART, HSSI, I2C, RapidIO interfaces to better serve its users. There is 1.8V 2.5V 3.3V I/O running on this CPU. Use MC8641 to search for variants of the cpu microprocessor. 994-FCCBGA (33x33) package is offered by suppliers.
MC8641THX1333JC Features
PowerPC e600 Core
MC8641THX1333JC Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC8641THX1333JC Microprocessor applications.
  • Copiers
  • Leakage current tester
  • Set-top boxes
  • Microwave ovens
  • Measurement and control field
  • Petrochemical
  • Automatic control
  • Industrial instrumentation devices
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Dishwashers
Step5Bar-code shipping tag
MC8641THX1333JC
  • Package / Case
    994-BCBGA, FCCBGA
  • Supplier Device Package
    994-FCCBGA (33x33)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    MPC86xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MC8641
  • Speed
    1.333GHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V