  • MC8641VU1250HB
MC8641VU1250HB
advertisement
Manufacturer No:
MC8641VU1250HB
HK JDW NO:
318-MC8641VU1250HB
Description:
32-bit Microprocessor 994-Pin 1.25GHz 1.05V
Purchasing and Inquiry
MC8641VU1250HB Overview
High reliability is achieved with advanced packaging method Bulk. It is a MICROPROCESSOR in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. In the case of a 1.05V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. There are 32 bits in its architecture. At 1.25GHz, the CPU operates. To learn about the functions of the pins 994 please refer to their datasheets. The size of data Bus of the CPU is based on 32b-bit system. Temperatures above 105°C are not suitable for operating the microprocessor. It has 1 cores. As the CPU reaches its top frequency, it will be at 1.25GHz.
MC8641VU1250HB Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
MC8641VU1250HB Applications
  • Laminators
  • Projectors
  • Computer/laptop
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Routers
  • Fax machines
  • Microwave ovens
  • Calculators
  • Fabric
  • Printers
Step5Bar-code shipping tag
MC8641VU1250HB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    994
  • Weight
    5.438686g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e2
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.05V
  • Frequency
    1.25GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    1.25GHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Core Architecture
    PowerPC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    2.77mm
  • Length
    33mm